ŚWIATŁOCIEŃ CODZIENNOŚCI

Wystawa malarstwa Małgorzaty Kuszewski pt. ŚWIATŁOCIEŃ CODZIENNOŚCI zaprasza widza do świata artystki, ukazanego poprzez dwie odmienne, lecz spójne narracje. Prezentowane obrazy, wykonane w klasycznej technice olejnej na płótnie, stanowią zapis osobistych doświadczeń i fascynacji światłem, które kształtowały twórczość malarki na przestrzeni ostatnich piętnastu lat.

Pierwsza część ekspozycji to cykl martwych natur, które wbrew swojej tradycyjnej definicji, pulsują życiem i osobistą historią autorki. Odważnie wkracza w sferę prywatności, malując przedmioty bliskie jej codzienności. Odkrywamy więc martwą naturę o tematyce baletowej, przywołującą jej pasję i wspomnienia związane z tą formą sztuki. Obok niej pojawiają się Teatr – scena w miniaturze, sugerująca fascynację iluzją i emocjami. Nie brakuje również ciepła zdjęć rodzinnych, uchwyconych w statycznej, lecz wymownej kompozycji. Codzienną prostotę odnajdujemy w martwej naturze kuchennej z cytrynami i czajnikiem, gdzie zwykłe przedmioty nabierają malarskiej głębi.

Kontrastując z nią, pojawia się scena o silnym ładunku symbolicznym – Krzyż w ramie oświetlony w mroku dwoma świecami, emanująca tajemniczością i duchowym napięciem. Nie zabrakło również refleksji nad własnym warsztatem w martwej naturze malarskiej z obrazem autoportretem i paletą, stanowiącej meta narrację o procesie twórczym. Wreszcie, natura wkracza do wnętrza poprzez martwą naturę ogrodową z doniczką i kwiatkiem oraz łopatką, rozświetloną mocnym światłem przebijającym przez ogrodzenie, co dodaje scenie dynamiki i świeżości. Szczególnym i intrygującym elementem tej części wystawy jest ukryty autoportret w każdej z martwych natur. Autorka subtelnie wplata swoje odbicie w powierzchnie przedmiotów, czyniąc widza niemym świadkiem jej obecności w tych pozornie statycznych scenach. Ten zabieg podkreśla silne powiązanie między przedstawionymi przedmiotami, a życiem artystki, czyniąc z martwych natur osobiste dzienniki wizualne.

Druga część wystawy przenosi nas w przestrzeń sakralną, prezentując różne ujęcia kościoła św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela w Krakowie. Malarka skupia się na uchwyceniu unikalnej atmosfery tych miejsc, operując grą światłocienia.

Architektoniczne detale wyłaniają się z mroku lub toną w jasnych smugach światła, nadając budowli monumentalności i duchowego nastroju. Artystka z pietyzmem oddaje fakturę murów, detale architektoniczne i subtelne zmiany oświetlenia w zależności od pory dnia i perspektywy. Te obrazy stanowią medytację nad historią, wiarą i pięknem sakralnej architektury Krakowa.

Wystawa malarstwa Małgorzaty Kuszewski to podróż przez osobiste wspomnienia, codzienne obserwacje i fascynację światłem. Łącząc intymność martwych natur z monumentalnością sakralnych przestrzeni, artystka tworzy spójną i poruszającą opowieść o przemijaniu, pamięci i pięknie otaczającego nas świata. Prace te, powstałe na przestrzeni ostatnich piętnastu lat, świadczą o dojrzałości artystycznej i nieustannym poszukiwaniu nowych form wyrazu.

Małgorzata Kuszewski

Urodziła się w 1992 roku w Krakowie. Już od najmłodszych lat przejawiała niezwykłą pasję do rysunku i malarstwa, która z czasem przerodziła się w jej życiową drogę.

Jest absolwentką Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych im. Józefa Czapskiego w Krakowie; Ukończyła studia na Wydziale Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w 2020 roku, pod kierunkiem prof. dr hab. Zbigniewa Sprychy.

Autorka ma na swoim koncie ok.30 wystaw indywidualnych i brała udział w wielu wystawach zbiorowych. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych (np. kościoły) w kraju i za granicą. Twórczość Małgorzaty Kuszewski charakteryzuje się unikalnym połączeniem realizmu z elementami abstrakcji, bogatą paletą barw, grą światłocienia, naciskiem na emocje i psychologiczny aspekt portretu, fascynacją naturą i jej nieustanną zmiennością.

Jej prace często poruszają tematy sakralne, tematykę dnia codziennego – martwa natura, portret, różne ujęcia przyrody (kwiaty w różnej formie np. witrażu, z realizmu przechodzących w abstrakcję). Najczęściej stosowanymi przez autorkę technikami malarskimi są farby akrylowe, farby olejne i suchy pastel na płótnie lub desce. W ostatnim czasie zajmuje się również ilustracją wydawnictw.

Prezentowane prace na obecnej wystawie malarstwa pt. ŚWIATŁOCIEŃ CODZIENNOŚCI to podróż przez osobiste wspomnienia, codzienne obserwacje i fascynację światłem. Łącząc intymność martwych natur z monumentalnością sakralnych przestrzeni, artystka tworzy spójną i poruszającą opowieść o przemijaniu, pamięci i pięknie otaczającego nas świata. Prace te, powstały na przestrzeni ostatnich piętnastu lat, świadczą o dojrzałości artystycznej i nieustannym poszukiwaniu nowych form wyrazu.

Kontakt w sprawie zamówień:

Facebook: Malgorzata Kuszewski – malarstwo

tel.: 666 539 488

Finisaż wystawy i spotkanie z ARTYSTKĄ

– 30 kwietnia o godz. 19:00