
Trzy scenki i trzech mężczyzn, których nie ma… ale o których się mówi. Kobiece rozterki, męskie wady i zdrady. Sześć kobiet, sześć postaw i charakterów. Poważne sprawy pokazane w humorystyczny i przewrotny sposób. A na koniec… zaskakująca męska puenta.
Bożena Kupis-Kucharska

Autorka sztuk teatralnych oraz tłumaczka i kulturoznawca krajów anglojęzycznych, rocznik 1965. Napisała wiele sztuk dla zespołów profesjonalnych i amatorskich, m.in. Stokrotki i Rozbitkowie, wystawieni w reżyserii Łukasza Wróblewskiego przez Teatr „Halibut”. Jej sztuka Czekoladki była w latach 2020-2022 najczęściej wybieranym scenariuszem dla grup amatorskich w Polsce, jak i również za granicą (Austria i Litwa – środowiska polonijne). Zaś Trzy farsy z mężczyzną w tle w reż. Jakuba Grębskiego były wystawione we wrocławskim Teatrze Polskim – Scena na Świebodzkim. Poprawka czyli jak się pozbyć narzeczonej doczekała się realizacji w kilku teatrach. Przez wiele lat pisała teksty piosenek i skecze dla znanej warszawskiej grupy kabaretowej „Zżyna”. Ma na koncie współpracę z młodzieżowymi grupami musicalowymi. Jest autorką libretta do spektaklu Teraz jest nasz czas w reż. Anny Kałużnej i Jacka Nowaka. Jest autorką spektaklu Zapiski z szarej godziny z Joanną Szczepkowską w roli głównej w reżyserii Łukasza Wróblewskiego oraz przedstawienia Dla Jacka K. z Anną Chodakowską, w reżyserii Jana Galuby. Jest autorką i scenarzystką popularnego cyklu „Niepokonani” poświęconego przedwcześnie zmarłym artystom, jak i autorką farsy Bajki nie dla dzieci w reżyserii Beaty Łuczak oraz komedii Jeśli to on, to mnie nie ma w reżyserii Janusza Leśniewskiego. Pisze piosenki dla zespołu „Bo Tak”. Chociaż specjalizuje się w komediach i farsach, jej dramat o więźniarkach Requiem dla Białej Bluzki w reżyserii Aleksandry Magiereckiej został wybrany przez ZASP do uświetnienia Międzynarodowego Dnia Teatru w roku 2009. Sztuka była również wielokrotnie grana m.in. na scenie OK teatru „Arsus”.
03.01.2024 r. TVP Lublin, Zobacz, co słychać.
https://lublin.tvp.pl/4195073/zobacz-co-slychac
***
Amatorski Teatr Towarzyski powstał w 2006 roku przy Stowarzyszeniu Kulturalno – Oświatowym „Węglin Północny” w Lublinie a jego założycielem jest Dariusz Boruch będący do dziś liderem tej grupy teatralnej.
Do 2024 r teatr ma na swym koncie 45 premiery i ponad 290 przedstawień, są to dramaty, komedie oraz programy kabaretowe.
Amatorski Teatr Towarzyski prezentował się w Lublinie i w innych miejscowościach na terenie Polski oraz po za granicami kraju. Uczestniczył w kilkunastu przeglądach i konkursach Teatrów Amatorskich zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. W 2022 roku na Przeglądzie Teatrów Amatorskich OSA w Nałęczowie, Amatorski Teatr Towarzyski otrzymał Nagrodę Główną za komedię „Mieszczanin szlachcicem” Moliera. W 2024 r. na XXVII Zamkowych Spotkaniach Teatralnych O Laur „Złotego Gargulca” w Szydłowcu, ATT otrzymał I Nagrodę za komedię Wiliama Szekspira „Wesołe kumoszki z Windsoru”.
Siedzibą teatru jest Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” gdzie, dzięki przychylności i wsparciu kierownictwa tej placówki, odbywają się próby i premiery.
27marca 2023 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru ATT otrzymał od Zarządu Województwa Lubelskiego Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego za popularyzację i upowszechnianie kultury.
27 marca 2024 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru ATT otrzymał Nagrodę Okolicznościową Prezydenta Miasta Lublin „w uznaniu wieloletniej działalności na rzecz rozwoju amatorskiego ruchu teatralnego z podziękowaniem za aktywne upowszechniania kultury wśród mieszkanek i mieszkańców naszego miasta z życzeniami niegasnącego uznania publiczności oraz kolejnych lat pełnych sukcesów artystycznych”
Teatr nie ma stałego terminarza występów, prezentuje się tam gdzie zostanie zaproszony i gdzie zbierze się choćby minimalna grupka widzów głodna teatru oraz dobrej zabawy.
https://www.facebook.com/attlublin
http://ddkweglin.pl/wspolpraca/amatorski-teatr-towarzyski/
https://teatrnn.pl/leksykon/artykuly/amatorski-teatr-towarzyski