Anna Wiśniewska z domu Podgórska (w swojej twórczości używająca pseudonimu Winner) urodziła się w 1942 roku na Kresach koło Lwowa. W 1945 roku jej rodzina osiadła w Lublinie, gdzie Anna (która czuje się lublinianką) się wychowała. Jest absolwentką etnografii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (studiowała w latach 1961-1966). Po studiach pracowała między innymi jako kierowniczka Miejskiego Domu Kultury, dyrektorka biura Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych, dziennikarka. Po przeprowadzeniu się do Warszawy podjęła pracę w sekcji kultury Centralnego Zarządu Kółek Rolniczych. Była ponadto współredaktorką i prowadzącą cykl programów Panorama Folkloru emitowanego przez program II TVP i współpracowała z tygodnikiem Kół Gospodyń Wiejskich Gospodyni prezentując artykuły o folklorze. Od 2 stycznia 1982 roku miała podjąć pracę tej w redakcji na pełnym etacie. Do Szwecji wyjechała na w noc z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Stan Wojenny zastał ją na morzu w trakcie dopływania do Ystad. Zamieszkała w Sztokholmie. Przekwalifikowała się i ponad 20 lat pracowała jako ekonomistka. Ma podwójne obywatelstwo polskie i szwedzkie. Od 2014 pomieszkuje również i w Polsce.

Debiutowała w 2011 roku autobiograficzną książką Czarno-białe życie (LSW 2011) w Warszawie, wydaną pod pseudonimu Anna Winner (Zwycięzca). Kolejne książki sygnowane tym pseudonimem wydawane były przez Oficynę Wydawniczą Aspra -JR też w Warszawie: powieści: Piętno, ślad renifera (2012) ̶ saga rodziny Johannsonów – dwanaście opowiadań o losach kobiet z Laponii, Norlandii i Skanii. Również w tym samym roku 2012 ukazała się książka Trudne Miłości, która opowiada o losach trzech generacji szwedzkiej rodziny. Nici szczęścia – moje furosiki (2013) ̶ opowiada o polskiej dziewczynie, która wyszła za mąż za Japończyka. Po wielu staraniach o dziecko przeszła zapłodnienie metodą in vitro. Kolejną interesującą postać zobrazowała w książce Tamara (2014). kobiecie, która do Szwecji przybyła jako karliczka i tu wyrosła dzięki specjalistycznemu leczeniu. To bardzo barwna postać. Książka miała dwa wznowienia. W 2014 w wydawnictwie Polihymnia w Lublinie ukazała się książka będąca zbiorem rozmów z szwedzkimi taksówkarzami (głównie cudzoziemcami). Jej tytuł to Nieprzewidziane skutki złamania nogi, czyli Stockholm’s Taxi drivers . Jak autorka mówinajkrótsza książka, ale z najdłuższym tytule. W 2015 roku w Oficynie Wydawniczej Aspra-JR ukazała powieść Wracam z niepamięci – o synu Tamary. Mówi, że rzeczy widziane oczyma drugiej osoby wcale nie muszą być takie same… W 2016 powstał zbiór opowiadań i reportaży Jak ziarnka piasku tom 1. Są to cztery opowiadania ludzi, których autorka poznała w Szwecji. Następny był tryptyk (żartobliwie nazwany przez autorkę „Mama, tata i ja). W jego skład wchodzą: Patrzę na mój czas (2017) – książka oparta na podstawie 16 zeszytów pamiętników z lat 1938-2014. Kolejną jest Miód mi w serce lejesz (2018) – opowiadająca o życiu ojca. Powstała na podstawie pamiętnika napisanego przez ojca autorki jej rozmów z nim w 1985 roku, gdy odwiedził ją w Sztokholmie. Trzecią w tej serii jest – bogato ilustrowana książka o dawnym Lublinie w zderzeniu ze współczesnością jej tytuł to Refleksje po powrocie, Lublina się nie zapomina (2020). Powstała pod patronatem Prezydenta Lublina.

Wszystkie te trzy książki czytane były w Polskim Radiu Lublin.

W 2020 roku w Wydawnictwie Polonika w Szwecji ukazał się tomik wierszy W cieniu Jarzębiny.

W 2021 roku w Wydawnictwie Polihymnia ukazała się książka Na rasę. Opowieść o kobiecie, która jako dziecko została porwana do Niemiec, na „poprawienie rasy. Książka też czytana była w Polskim Radiu Lublin. W 2021 roku w Wydawnictwie w Szwecji ukazał się kolejny tom Jak ziarnka piasku tom 2, a w 2022 w tym samym wydawnictwie, Jak ziarnka piasku tom 3.

W 2023 roku Oficynie Wydawniczej Aspra-JR w Warszawie ukazała się powieść Cień za tobą̶. Jest to opowieść o Polonika malarce poznanej w Kazimierzu nad Wisłą. Książka ta również była czytana w Polskim radiu Lublin. W 2024 roku wydano kolejną książkę pod tytułem Natalia zwana Nacią, książka, której szwedzka promocja odbyła się 31 maja 2024 roku w lokalu Stowarzyszenia Polek w Szwecji OPON . Również i ta książka była czytana w Polskim Radiu Lublin.

W przygotowaniu jest kolejna książka, której bohaterką (jak w prawie wszystkich u autorki p piszącej o mądrych kobietach o silnych osobowościach) jest Margareta, szwedka o pochodzeniu walońskim.

Biogram przygotowany przez prof. Ewę Teodorowicz-Tellman. Uniwersytet Sztokholmski wydział Slavicum.