Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Węglin Północny” w Lublinie oraz Dom Kultury LSM

zapraszają.

na

Galę Poezji „Urodziny Herberta” z okazji

100 rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta.

Program wydarzenia

18:00 – Jednoaktówka Zbigniewa Herberta „Drugi pokój” w wykonaniu Marii Danielak i Krzysztofa Żaka z Amatorskiego Teatru Towarzyskiego, w reżyserii Dariusza Borucha

18.30 – przerwa a po niej część oficjalna

18:45 – Koncert pieśni do wierszy Zbigniewa Herberta w wykonaniu zespołu SZTUKATORZY: Marka Michałowskiego (gitara, śpiew) i Kamila Pawlickiego (fortepian, śpiew)

Recytacje wierszy Zbigniewa Herberta aktorów ATT : Dariusza Borucha, Barbary Dynowskiej, Mileny Galickiej, Kamila Strużka i Grzegorza Wankiewicza.

Scenariusz i reżyseria całości Dariusz Boruch

*****

Zbigniew Herbert (ur. 29 października 1924 we Lwowie, zm. 28 lipca 1998 w Warszawie) – polski poeta, eseista, dramaturg, twórca cyklu poetyckiego „Pan Cogito”, autor słuchowisk; pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. Z wykształcenia ekonomista, prawnik i filozof. Laureat ponad dwudziestu nagród literackich. Od końca lat 60. XX w. był jednym z najpoważniejszych pretendentów do Literackiej Nagrody Nobla. Jego książki zostały przetłumaczone na 38 języków.

Akcja dramatu „Drugi pokój „ Zbigniewa Herberta” rozgrywa się w latach 50. XX wieku. Młode małżeństwo otrzymuje od starszej pani pomoc w postaci pokoju. Młodzi ludzie cierpią jednak niewygody. Obok, w drugim pokoju, mieszka owa starsza kobieta. Przestrzeń, którą zajmuje, jest marzeniem młodych. Straszą kobietę fałszywym pismem z urzędu – nakazem opuszczenia lokalu. Następnie nasłuchują oznak życia lokatorki, nie przekraczając jednak progu drugiego pokoju. Po śmierci sąsiadki planują przejęcie pokoju i remont. Dialogi są żywe, pełne aforyzmowych wypowiedzi, budują napięcie psychologiczne między małżonkami. Młodzi reprezentują symboliczną parę nowoczesnych ludzi – wykorzenionych, bezwzględnych w osiąganiu celu, pozbawionych głębszej refleksji nad światem i swoimi czynami. Śmierć wydarza się tuż obok nich, wydźwięk dramatu jest okrutny.

@Sztukatorzy ten muzyczny projekt tworzą pianista Kamil Pawlicki i gitarzysta Marek Michałowski. Śpiewają oni piosenki nurtu poezji bardowskiej, szczególnie wiersze Zbigniewa Herberta, Krzysztofa Marii Sieniawskiego i Jerzego Czecha z muzyką Przemysława Gintrowskiego oraz piosenki Jacka Kaczmarskiego. W swoich wykonaniach zachowują wierność muzyczną oryginałom, dodając do śpiewanych pieśni własne interpretacje i emocje. Obaj występują również w większych formacjach, np. w projekcie @Ze Sceny – piosenka poetycka na głosy, w którym interpretują polifonicznie utwory Tria Gintrowski-Kaczmarski-Łapiński, Lubelskiej Federacji Bardów czy Piwnicy pod Baranami. Obaj są też laureatami przeglądów poezji śpiewanej.

@Ze Sceny- piosenka poetycka na głosy z adresem: https://www.facebook.com/profile.php?id=61559185223371

@kaczmarski underground z adresem: https://www.facebook.com/KACZMARSKIUNDERGROUND

Amatorski Teatr Towarzyski powstał w 2006 roku przy Stowarzyszeniu Kulturalno – Oświatowym „Węglin Północny” w Lublinie a jego założycielem jest Dariusz Boruch będący do dziś liderem tej grupy teatralnej.

Do 2023 r teatr ma na swym koncie 44 premiery i ponad 270 przedstawień, są to dramaty, komedie oraz programy kabaretowe.

Amatorski Teatr Towarzyski prezentował się w Lublinie i w innych miejscowościach na terenie Polski oraz po za granicami kraju. Uczestniczył w kilkunastu przeglądach i konkursach Teatrów Amatorskich zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. W 2022 roku na Przeglądzie Teatrów Amatorskich OSA w Nałęczowie, Amatorski Teatr Towarzyski otrzymał Nagrodę Główną, za spektakl „Mieszczanin szlachcicem” Moliera

Siedzibą teatru jest Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” gdzie, dzięki przychylności i wsparciu kierownictwa tej placówki, odbywają się próby i premiery.

27.03.2023 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru ATT otrzymał od Zarządu Województwa Lubelskiego Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego za popularyzację i upowszechnianie kultury.

27 marca 2024 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru ATT otrzymał Nagrodę Okolicznościową Prezydenta Miasta Lublin „w uznaniu wieloletniej działalności na rzecz rozwoju amatorskiego ruchu teatralnego z podziękowaniem za aktywne upowszechniania kultury wśród mieszkanek i mieszkańców naszego miasta z życzeniami niegasnącego uznania publiczności oraz kolejnych lat pełnych sukcesów artystycznych”

Teatr nie ma stałego terminarza występów, prezentuje się tam gdzie zostanie zaproszony i gdzie zbierze się choćby minimalna grupka widzów głodna teatru oraz dobrej zabawy.

https://www.facebook.com/attlublin

http://ddkweglin.pl/wspolpraca/amatorski-teatr-towarzyski/

https://teatrnn.pl/leksykon/artykuly/amatorski-teatr-towarzyski

Dariusz Boruch – absolwent Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej, historyk, muzealnik – Kierownik Muzeum UMCS.

Animator kultury, twórca i lidera Amatorskiego Teatru Towarzyskiego, Teatru „Na Placu Wolności” oraz „Grupy Teatralnej Pracowników UMCS”, aktor amator (odtwórca 40 ról) , uznany za najlepszego aktora na III Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Komediowych Teatrów Amatorskich w Bielsku Podlaskim. (listopad 2016 r.). Reżyser, scenarzysta twórca 42 spektakli. W 2022 roku na Przeglądzie Teatrów Amatorskich OSA w Nałęczowie, Amatorski Teatr Towarzyski otrzymał Nagrodę Główną, za wyreżyserowany przez niego spektakl „Mieszczanin szlachcicem” Moliera

W 2009 r. otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Lublin za upowszechnianie kultury. Nagrodzony również, przez Prezydenta Miasta Lublin w 2019 r. i w 2023 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru za osiągnięcia w dziedzinie artystycznej i upowszechniania kultury z podziękowaniem za wieloletnia działalność na rzecz rozwoju teatru amatorskiego w Mieście Lublinie oraz prowadzenie Amatorskiego Teatru Towarzyskiego

08.01.2020 r z w uznaniu za pełną oddania pracę na rzecz lokalnego samorządu oraz cenny wkład w rozwój środowiska artystycznego z podziękowaniem za upowszechnianie kultury wśród mieszkaniowców naszego Miasta otrzymał Medal Prezydenta Miasta Lublin.

27 marca 2022 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru otrzymał Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego za popularyzację i upowszechnianie kultury a w 2023 r z tej samej okazji Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego otrzymał prowadzony przez niego Amatorski Teatr Towarzyski.

27 marca 2024 r z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru Dariusz Boruch otrzymał Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego za Ochronę i Pielęgnowanie Tradycji Regionu a prowadzony przez niego ATT otrzymał Nagrodę Okolicznościową Prezydenta Miasta Lublin „w uznaniu wieloletniej działalności na rzecz rozwoju amatorskiego ruchu teatralnego z podziękowaniem za aktywne upowszechniania kultury wśród mieszkanek i mieszkańców naszego miasta z życzeniami niegasnącego uznania publiczności oraz kolejnych lat pełnych sukcesów artystycznych”

Sztukatorzy : https://www.facebook.com/Sztukatorzy